تبلیغات
در گذر عمر - فرش بافی
 
خدایا به من زیستنی عطا کن که درلحظه ی مرگ بر بی ثمری لحظه ایی که برای زیستن گذشته است حسرت نخورم ومردنی عطا کن که بر بیهودگی اش

فرش بافی

نوشته شده توسط :رجبعلی جعفری وایقان
پنجشنبه 17 اسفند 1391-05:24 ب.ظ


دراینجا لازم می دانم تفاوت فرش اعلاء با درجه سه را توضیح دهم؛ شاید درقالب مقایسه ارزش آنها مورد توجه علاقه مندان قرارگیرد.

مثلاً اگر قالی 17 رج دریک قالی  12 متری دارای ارتفاع قالی رج 971=( 17*100*4) تقسیم بر 7 و عرض قالی رج 728  =(17*100*3) تقسیم بر 7 مساوی  888،706 گره می شود.

در صورتیکه اگر فرش  12 متری با معیار 50 رج بافته شود تعداد گره های آنر رج ارتفاع قالی 2857=( 50*100*4) تقسیم بر 7 طول و عرض قالی 2142=(50*100*3) تقسیم بر 7  می شود. یعنی 2142 گره درعرض ضربدر 2857 رج در ارتفاع مساوی می شود   6،119،694 گره بنابراین با یک محاسبه ساده می بینیم تعداد گره ها در فرش 50 رج  5/8 برابر فرش17 رج میشود

برای خواندن ادامه مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید.


به خاطر دارم آن روزها هر زمان قالی تمام می شد صاحبکار برای دل گرمی شاگردهایش یک و یا دو ریال بعنوان شاگردانه می دادند.

معمولاً خدا بیامرز آقای بهرامی به ما شاگردانه نمی داد ؛ یک روز من به زبان آمدم گفتم پسر دائی به من شاگردانه نمی دهی؟ و دیدم دست انداخت به جیب کتش یک سکه دو ریالی به من داد ، سکه ای سیاه شده! گفتم: پسر دائی اینکه سیاه است در جواب گفت این سکه بچه می زاد. من خیلی دلم می خواست با آن سکه یک آبنبات و یا چیزی بخرم. درآن زمان درمحله ما دو تا بقالی بود بنام حاجی نقی پالاندوزی ومشهدی محمد خدادادی به هرکدام پول را دادم نگرفتند و گفتند این سکه تنبل است بعد متوجه شدم که چون درتوی منقل کرسی سوخته بود هیچ کس حاضر نبود سکه را بگیرد.

این گونه سکه هارا پول تنبل می گفتند تازه فهمیدم که معنی زاید سکه یعنی چه؟.

برگردیم به طرز کار در قالی بافی ،بنظر من بنیاد قالی بافی با ظلم و ستم برای تمام بچه های آن دوران بنا شده بود چرا که از یک کارگر قالی باف بدون درنظر گرفتن سن و سال (دختر و یا پسر) انتظاری یکسان داشتند و باید با تمام توان کار می کردند در غیر اینصورت همانطور که قبلاً نیز اشاره شد اگر مقدار کار تقسیم شده به موقع تمام نمی شد با سیخ فنری چنان تنبیه میکردند که باتمام وجود سوزش آنرا در پشت و یا شانه ها احساس می کردی.

حتی گریه کردن با صدای بلند را نیز از تو سلب می کردند، خاطرم هست بعلت اینکه دختر مرحوم آقای غفاری دستش برای گره زدن کند بود از صبح تا غروب از دست استادش صفیه خانم کتک می خورد اینقدر این بنده خدا را زده بودند که دیگر گریه نمی کرد و می گفتند از بس کتک خورده پوستش کلفت شده، این موضوع را از هر بافنده فرش قدیمی بپرسید حتماً تائید کرده و چهره اش دگرگون خواهد شد. بگذریم درست است قالی بافی یک هنر محسوب می شود و در زمان خود گره گشای مشکلات خانواده ها از نظر مالی و اقتصادی بود ولی از طرفی این مسئله باعث شده بود پدر ومادرها بچه های خودشان را از درس خواندن محروم کنند و به فرزندانشان بصورت ابزار کار نگاه کنند و چون بازدهی درآمد قالی بافی برای پدران زود هنگام و روزانه و یا هفتگی بود به همان علت کسی حاضر نبود بچه ها، به مدرسه بروند و با سواد شوند .

ما هم مثل اکثر مردم آن زمان در طرحهای قالی سوختیم و ساختیم. قبلاً اشاره کردم وقتی در شبستر سکونت داشتیم قرار بود سال بعد در مدرسه ثبت نام شوم ولی با رفتن ما به وایقان و شروع به کار رسمی به قالی بافی موضوع مدرسه رفتن فراموش شد و من از زبان برادرم شنیدم که چند نفری در مدرسه ابتدایی ابراهیمی که در آن ایام تنها مدرسه وایقان بود درس می خوانند.

من خیلی به مادرم اصرار کردم که مرا به مدرسه بفرستند و او گفت باید پدرت اجازه دهد.

روزها گذشت؛ حتی یادم هست چند نوبت شام و نهار نخوردم ولی خدا بیامرز پدرم اجازه نداد و باحرفهای برادر بزرگم آرام شدم و به قالی بافی ادامه دادم. زمان ما یعنی در سال 1338 وسالهای متمادی دیگر این سرنوشت تقریباً 95 % از بچه های وایقان بود، صبح تا غروب کار میکردیم و بعضی مواقع که بعد از خوردن شام چند ساعتی را هم با چراغ زنبوری و با آن نور ضعیف کارمی کردیم.

چرا که درآن زمان نه از برق خبری بود و نه از آب لوله کشی.

مادرم بنده خدا مجبور بود برای شستن دست و صورت و آب آشامیدنی، روزی دو نوبت آب را در کوزه های بزرگ سفالین و پس از کلی پیاده روی به اتفاق چند خانم دیگر، از چشمه ای بنام خلفتین بیاورد.

تصور کنید با این آب کم ؛ وضعیت بهداشت چگونه باید باشد و اکثراً بخاطر اینکه کود حیوانی زیر پای سبزیها بود و سبزیها به خاطر کمبود آب کاملا شسته نمی شد بیماریهای روده به خصوص کرم اسکارید بین مردم شایع بود ، این بیماری همراه با دل دردهای شدید بود.

تنها حمام عمومی وایقان که به صورت خزینه بود، بیماریهایی مانند کچلی و بیماریهای پوستی و چشمی رواج داشت.

ما معمولاً هفته ی یکبار صبح زود، بعد از اذان صبح به اتفاق پدرم حمام می رفتیم و قبل ازطلوع آفتاب بر می گشتیم چرا که روزها از این حمام خانمها استفاده می کردند.    


با اینکه من درحدود یکسال از حمام خزینه استفاده کردم بخاطردارم که چند دونه کچلی لابه لای موهای سرم دیده می شد ،خدا بیامرز مادرم با موچین محل کچلی را همراه موهای سرم برمی داشت و با تنترید ضد عفونی می کرد ولی برادر دومم بعلت شدت بیماری کچلی چند جلسه با پدرم به تبریز رفتند و زخمهای سرش را با اشعه برق سوزاندند که این امر باعث شده بود تمام موهای سرش بریزد ، چند هفته ای طول کشید که موهای سرش به تدریج رشد کردند.

یک سری بچه ها دچار عفونتهای چشمی و تراخم می شدند و بعضاً با چای تازه دم و یا با آب ارزن شستشوی می دادند که داری سوئی می گفتند، آنهم مشکلات خاص خودش را داشت.

درهر حال اواخر سال 1338 خدا بیامرز آقای هاشمی که آن موقع کدخدای وایقان بود، با همت والای خود و با مراجعه مکرر به خانه های اهالی وایقان و جلب رضایت آنها ، حمام را از خزینه به دوش تبدیل کردندو با همیاری اهالی وایقان ،حمام نوسازی شد.

درهمان ایام پدرم به تنهایی در باغچه ای که از حاجی علی زینالی خریده بود ، چند اتاق ساخت و ما از خانه ی مشهدی صادق که استیجاری بود به خانه خودمان درمحله ای بنام کوزئی کوچه سی که حالا بنام کوچه لاله نام گذاری شده رفتیم. در طول مدت باز سازی حمام، ما هرهفته با پای پیاده به حمام قبلی خود واقع در داخل بازار شبستر می رفتیم و پس ازگذشت مدت زمان کمی پدرم در داخل حیاط با زحمت زیاد به کمک مقنی یک حلقه چاه تقریباً 15 متری کندند ویک تلمبه گذاشتند.

جلوی تلمبه توسط میرزا آقا که آن موقع سیمانکاری بلد بود یک حوض  بزرگ و یک حوض کوچک که با یک شیر آب برنجی به هم مرتبط می شد و برای شستن دست و صورت و ظروف پیش بینی شده بود درست کردند و ما از نظر آب بجز آب خوردن تامین شدیم.

خیلی از همسایه ها می آمدند و از تلمبه و چاه ما برای دست وصورت شستن ، آب می بردند  . 

مرحوم میرزا آقا زن وبچه ای نداشت و خیلی خوب ساز می زد و خودش تعریف می کرد زمانی که ایستگاه رادیو درخیابان نیروی هوایی تهران واقع بود با گروه دلکش ساز می زده و بعد از مدتی که درمحله ی ما زندگی کرد به جنوب وایقان دور از مردم ،در منطقه چمنلر یک اتاق درست کرد که به تنهایی درآنجا سکونت داشت، هم اکنون آن منطقه را نیروی هوایی تبریز اشغال کرده است دراینجا لازم می دانم توجه اهالی محترم وایقان و به خصوص  مسئولین شورای شهر و شهرداری وایقان رابه نکته ای جلب کنم که هر چه زود تر وضعیت اراضی اشغال شده توسط نیروی هوایی تبریز را که این اراضی  از قرنهای پیش جزو املاک لاینفک وایقان بوده است و نیروی هوایی بدون هیچ توافق محکمه پسندی به رایگان دراختیار گرفته است جلب کرده تا خدای ناکرده سرنوشت آن املاک نیز مثل میریللوی وایقان که هم اکنون جزوی از دیزج خلیل شده و یا املاک غرب وایقان که درحال حاضر جزوی از املاک شنگل آباد شده نشود و یا مسئولین فعلی مورد لعن و نفرین نسلهای آینده واقع نشوند.

و بعد از آن یک دار قالی نیز درخانه خودمان برپا کردند ما سه برادر شروع کردیم به کار کردن و بعد از آن آرام،آرام خواهرم نیز وارد یادگیری و کار شد .

 

نظرات() 


https://www.szuletesnapiajandekok.com/products/all
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 01:14 ق.ظ
ブランドスーパーコピーバッグ、長財布、靴、ベルト激安最高品質通信販売店
https://executiveholidays.com.mt/azamara-quest/
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 01:13 ق.ظ
ブランドスーパーコピーメンズ 服 ,ブランドコピー服偽物
http://www.nostalgiazapara.pl/makiety
شنبه 17 فروردین 1398 03:50 ب.ظ
財布スーパーコピーブランド
Harry
دوشنبه 12 فروردین 1398 10:42 ب.ظ
Carryy your baby in a child service or sling.
Shopptapp.com
دوشنبه 19 آذر 1397 10:23 ب.ظ
Award Profitable Baby Carrier and Toddler carriers.
Www.Kohlssweepstakes.biz
یکشنبه 11 آذر 1397 07:46 ق.ظ
Baby displays: Thee lowdown on analog vs. digital.
Kimberley
شنبه 10 آذر 1397 06:13 ب.ظ
For child monitors, the challengyes aree steep.
http://jsbj.ahhuoshan.gov.cn/guestbook.php
دوشنبه 2 مهر 1397 03:31 ق.ظ
Some displays can be utilized as evening lights.
Duane
جمعه 30 شهریور 1397 07:06 ق.ظ
I wish I might recognized about these carriers again then.
Janis
دوشنبه 26 شهریور 1397 07:31 ب.ظ
I have an IP primarily based digicam I used for child displays.
Jeannie
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:39 ق.ظ
Do yyou peomote products by mail, by cellphone, or on-line?
http://www.allthingspossible.biz
سه شنبه 6 شهریور 1397 04:58 ق.ظ
Mom turns into less ssnug reading her baby's cues.
Earnest
سه شنبه 6 شهریور 1397 04:00 ق.ظ
Carry your child in a baby provider or sling.
adahower.doodlekit.com
جمعه 2 شهریور 1397 04:42 ق.ظ
Monitor your sleeping child with this iPhone app.
Beau
جمعه 2 شهریور 1397 01:02 ق.ظ
Store for Child Carriers iin Baby Actions & Gear.
Kina
جمعه 26 مرداد 1397 01:43 ق.ظ
Looking oout For The Finest Child carrier In 2018?
baby-movement-monitor.webnode.com
پنجشنبه 25 مرداد 1397 05:34 ق.ظ
Nancy Child Monitor mkes monitoring your baby simple.
awol academy real reviews
پنجشنبه 25 مرداد 1397 12:38 ق.ظ
Every is significant for succesful aat content advertising.
rapid tone trevor
چهارشنبه 24 مرداد 1397 06:05 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I will be sure to bookmark it and come back to read more of
your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.
деньги онлайн займ на банковскую карту украина
شنبه 22 اردیبهشت 1397 04:41 ق.ظ
онлайн займы на карту срочно
круглосуточный кредит на карту
микрозайм на карту круглосуточно без отказа
займ на карту срочно без отказа
круглосуточно
кредит на картку онлайн
онлайн займ карту без проверки
кредит онлайн на карту 24/7
одесса резинки для тренировок
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 02:45 ب.ظ
резинки для фитнеса петли mini bands набор 5 шт сумка
резинки для фитнеса купить на кидстафф
abnytc htpbyrf rbtd
фитнес резинки грн
фитнес резинки zelart
joma jewellery john lewis
دوشنبه 20 فروردین 1397 11:53 ب.ظ
As well, its delicate beauty and discreet magnificence appeals to
many individuals. So, select your modern jewelry and make your individual status image.
Earlene
یکشنبه 19 فروردین 1397 02:09 ب.ظ
The central necklace motifs consist of a chicken with upward curving
wings whose body and head have been replaced by a superb scarab.
http://mmedia01.cineca.it/info.php?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttps%3A%2F%2Fi.imgur.com%2FB3tKW09.jpg%3Ejoma%20jewellery%20chester%3C%2Fa%3E
یکشنبه 19 فروردین 1397 12:48 ب.ظ
The right place to seek out distinctive, original and exquisite gifts this Christmas.
After weighing, individuals get the cash in response to
their gold weight.
http://garciniacambogiapremium.net
یکشنبه 19 فروردین 1397 12:18 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
Robert's Blow Boy
شنبه 18 فروردین 1397 12:03 ب.ظ
Update yours today Twitter bio or Facebook status with one
of these sweet quotes and funny tweets or put them on your Instagram pictures.
garciniacambogiapremium.net
پنجشنبه 16 فروردین 1397 09:40 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
joma jewellery gold
چهارشنبه 15 فروردین 1397 11:37 ب.ظ
In most cultures the wearing of gold is an emblem of affluence and we accumulate as
much as we are able to afford.
http://garciniacambogiapremium.net/
چهارشنبه 15 فروردین 1397 08:21 ب.ظ
Have been taking little over a month.
Robert's Blow Boy
چهارشنبه 15 فروردین 1397 04:23 ب.ظ
If this movie was made as a documentary of hoax, starting most of the crazy accusations made by the public, it would
were fine.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox