تبلیغات
در گذر عمر - طرز پارچه بافی سنتی
 
خدایا به من زیستنی عطا کن که درلحظه ی مرگ بر بی ثمری لحظه ایی که برای زیستن گذشته است حسرت نخورم ومردنی عطا کن که بر بیهودگی اش

طرز پارچه بافی سنتی

نوشته شده توسط :رجبعلی جعفری وایقان
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392-03:37 ب.ظ

طرز پارچه بافی سنتی

بد نیست طریقه پارچه بافی  سنتی ویا بافت چادر شب را  مختصر توضیح داده شود

دستگاه چادر شب بافی سنتی رویین

دستگاه چادر شب بافی : «گاو تنه»
اجزای سازنده ی آن
گاو تنه :  Gav Tanah
 
وسیله ای است كه توسّط نجاران از جنس چوب سنجد و گردو ساخته می شود كه بافندگان روی آن می نشیند و بوسیله آن پارچه بافته می شود ، كه در قدیم توسّط گل و خشت خام ساخته می شده ولی امروزه توسّط نجاران ساخته می شود  با پیشرفت  و تكنولوژی جدید دستگاه های چوبی و برقی جدید ساخته شده است.
 
دستگاه چادر شب بافی «گاو» تشكیل شده از پایه اصلی كه به شكل صندلی است و نورد و نورد پیچ :
نورد: (nevard)میله چوبی ضخیم به قطر 5 سانتیمتر كه بر روی «گاو تنه» سوار می شود و پارچه بافته شده بر روی آن جمع آوری می شود .
نورد پیچ : وسیله ای چوبی است كه داخل نورد قرار می گیرد و باعث چرخاندن نورد می شود .
شانه (تیغ) :
 
 
وسیله ای است چوبی كه از دو قسمت دسته و شانه تشكیل شده است كه توسّط نخ از سقف آویزان و ثابت نگه داشته می شود كه بوسیله آن نخ پود را با ضربه محكم شانه به عقب رانده می شود و باعث بافته شدن پارچه می شود .
برد : (buord)وسیله ای است ساخته شده از دو عدد نی و نخ هایی كه به صورت ضربه دری با همدر ارتباتندو دو عدد برد داریم كه نخ های تار ، تارهای بالایی از قسمت بالای برد و نخ های پایین برد از قسمت پایین برد عبور داده می شود . و هر برد ها بوسیله نخ توسّط «جغنه» به سقف بسته می شود و از طرف پایین بوسیله «پاوشار» یا «پافشار» از نخی به دستگاه چادر شب وصل می شود . كه توسّط فشار پا به «پافشار» دو برد از یكدیگر جدا می شوند و نخ پود توسّط «مكو» از داخل آن عبور داده می شود .
جغنه :  Gegnah
حلقه ای است كه دو جغنه بزرگ و كوچك ساخته شده كه جغنه بزرگ توسّط نخ بزرگ از سقف آویزان می شود و جغنه كوچك كه داخل جغنه بزرگ قرار دارد از طریق نخ كوچكتر به بردها وصل می شود و جغنه ها دو عدد هستند و كه هنگام حركت بالا و پایین بردها جغنه ها و نخ درون جغنه كوچك با حركت درآوردن جغنه كوچك صدای شبیه به
«
جغنه » حیوان شكاری ایجاد می كند كه شاید وجه تشبیه رسمی آن همین صدای شبیه جغنه است .


پاوشار :  Pavshar
پاوشار یا پافشار : دو تكّه چوبی شبیه كف پا و یا به اندازه كف پا كه توسّط دو نخ به برد و دو نخ به دستگاه چادر شب بافی «گاو» وصل می شود و وقتی بوسیله كف پای بافنده به كف فشار وارد می شود باعث جدا شدن تارهای می شود تا بتواند «مكو» كه داخل آن نخ پود قرار دارد از لابه‌لای تارها عبور داده شود . و در بعضی از دستگاه چادر شب بافی از چهار پاوشار استفاده می شود كه حوله بافته شده توسّط این دستگاه را چهار پاوشره گویند .
گز : Gaz
دو چوب كوچك نیم متری كه معروف به گز كه از داخل تارهای عبور داده می شود جهت جدا شدن بجین ها و جدا شدن تارهای بالا و پایین تارها كه این بجین در هنگام چله زنی ایجاد می شود و طول هر چله 100 متر می باشد و تارهای بالا حدود 135 عدد و تار های پایین حدود 135 تا كه جمع 270 عدد نخ می شود كه به آن 9 بجین گویند كه معرّف عرض پارچه می باشد .
كم كار :
 
 (( kemkar
یك تكّه چوب به طول نیم متر و قطر 5 سانتیمتر كه در دیوار در حدود 5/2 متری و 3 متری از دستگاه چادر شب بافی «گاو» ساخته می شود و تارهای از پشت آن عبور داده
می شود و به دستگاه چادر شب از طریق بر دو شانه وصل می شودكه قدیم از گل ساخته می شده است .
طناب : (رشمه)
طناب یا رشمه نخ محكمی و قوی جهت بستن تارها كه از روی دستگاه عبور می كرده و در سقف به وسیلة تكّه چوبی به نام «تیله : Taylah» از سقف آویزان و به پشت دستگاه چادر شب بافی «گاو» وصل می شود و از طریق آن تارها محكم نگهداری می شود .
چله : chelah)
 
(
كل تارهای پارچه ای كه توسّط میخی به دیوار آویزان می شود و آن را بر روی دستگاه سوار كرده و از پشت «كم كار» عبور داده می شود و از داخل بردها و پس از داخل تیغ عبور داده می شود و بوسیله پیوند زدن به پارچه قبلی كه روی دستگاه چادر شب بافی «گاو» نگهداری
می شود وصل می شود و آماده بافندگی می شود .
لگ لگی : Leg Legei


وسیله ای است چوبی برای لای كشی و ته كش كردن نخ ها و آماده كردن نخ ها برای چله زدن

مكو : Makov
 
وسیله ای است ساخته شده از چوب شبیه قایق یك نفره كه داخل آن بوسیله یك سیم و ماسوره نخ های پود قرار دارد كه در هنگام بافندگی از داخل تارها عبور می كند .
پوندی  :  Pondei
 
وسیله ای است جهت آماده كردن نخ برای استفاده از پود ها و تشكیل شده از یك لوله و یك پایه گلی یا حلبی كه «چرخچه»داخل آن قرار می گیرد .
چرخ : Charkh

وسیله ای ساخته شده از چوب كه بوسیله آن نخ را تبدیل به پود می كند كه بر روی ماسوره جمع
می شود و داخل مكو استفاده می شود برای پود ها كه از داخل تارها عبور داده می شود .
چرخچه : CherkheJah
 
وسیله ای است كه توسط آن نخ ها آماده می شود برای چله زنی و همچنین جهت آماده شدن پود ها كه ساخته شده از یك چوب و چهار پر كه توسّط نخ هایی به هم متّصل می شود .
مراحل بافت پارچه در دستگاه چادر شب بافی سنّتی «گاو تنه»
در زمان های قدیم نخ تولید شده از ابریشم را به وسیلة رنگ های سنّتی توسّط بافندگان آماده
می شده و در دستگاه های گل ساخته شده بافته
می شده ولی امروزه با رشد و تكنولوژی و آماده شدن نخ ها بوسیله دستگاه های پیشرفته دیگر بافندگان از روش سنّتی استفاده نمی كنند و دستگاه ها ی گلی تبدیل شده است به دستگاه چوبی و برقی و دستگاه های كاملاً ساخته شده از جنس آهن و اكنون تعداد اندكی از دستگاهای چوبی قدیمی قرار دارد.
 
ابتدا نخ از دلالان نخ توسّط بافندگان خریداری
می شود و نخ ها توسّط لگ لگی تبدیل می شود به لای كش یا ته کش كه استفاده می شود در چله زنی ته كشی ها یا كلاوه ها وقتی به تعداد مورد نیاز رسید بوسیله 20 عدد میخ 10 سانتی‌متری كه در ایوان خانه ای به طول 5 متر از هم دیگر در دو ردیف 10 تایی به دیوار كوبیده می شود كه طول تار نخ ها 100 متر می شود .
نخ ها كه توسّط لگ لگی آماده شده داخل «چرخچه» قرار می گیرد و توسّط بافنده حرفه ای از میان میخ ها عبور داده می شود و در حدّ فاصل میخ های آخری یك عدد میخ قرار می گیرد كه نخ ها یكی از بالا و یكی از پایین میخ عبور داده می شود كه به آن «بجین» گویند كه همان تار های بالا و پایین چله را تشكیل می دهد .
كه بوسیله بافندگان تعداد آن شمرده می شود كه نخ های بالا را 135 و نخ پایین 135 كه جمعاً 270 عدد می شود و هر 30 نخ را یك «چره» گویند كه تعداد كل آن 9 «چره» می شود كه عرض پارچه را 9 «چره» گویند .
معروف است به چله 9 و بجین توسّط یك چوب به نام «گز» از هم دیگر جدا می شود . و تمام این مراحل باید به طرز مهارت خاصّی صورت گیرد تا یك چله خوب جهت آماده شدن برای دستگاه چادر شب بافی باشد .
وقتی چله بر روی دستگاه سوار شود و آماده بافتن می شود . بافنده بر روی دستگاه چادرشب بافی می نشیند و بوسیله كف پا ها بر پا وشار فشار وارد می آید و بردها از یكدیگر جدا می شود و توسّط «مكو» نخ بردها از داخل تارها عبور كرده و بوسیله شانه با زدن ضربه محكم به نخ پود باعث محكم شدن پارچه و بافته شدن پارچه می شود . و حركت تکرار پا ها و حركت بردها وعبوردر مكواز داخل تارها وتكرار این حركت در مدّت طولانی پارچه بافته می شود كه پارچه بافته شده بر روی «نورد» دستگاه «گاو» جمع‌آوری می شود و توسّط بافنده بعد از اینكه مدّت یك ماه چله 100 متری تمام شد از دستگاه جدا شده و آماده استفاده شخصی یا برای فروش به بازار عرضه می شود

طرز بافت چادر شب بافی درالموت قزوین را ملاحظه می فرمائید

چادر شب بافی در الموت قزوین

 

 

تاریخچه

 

ایران در زمینه نساجی و بافندگی از موقعیت جغرافیایی مرکزی خود ،بهترین سود را برده است. ابریشم بافی در خاور دور، استفاده از پشم گوسفند برای بافت قالی توسط شبانان آسیای مرکزی، بافتن پشم و کتان توسط آشوری ها و کاربرد پنبه در نساجی بوسیله هندیان، از جمله تجربه هایی است که ایران درطول تمدن خود درافزایش دانش نساجی از آن بهره جسته است .ولی هرگاه بافنده ایرانی روش جدیدی را اقتباس می کرد بی درنگ آن را با راه و روش خود تطبیق می داد و تلاش می کرد تا از لحاظ فنی آن را بهبود بخشد. اگر چه برخی اختراعات بنیادی در خارج از کشور به وجود آمده ، ولی اغلب، تکمیل آن در ایران صورت گرفته و ایران برتری خود رادر زمینه ی پارچه بافی به مدت بیش از 1500 سال حفظ کرده است(وولف هانس.ای، صنایع دستی کهن ایران،ترجمه سیروس ابراهیم زاده،نشر و آموزش انقلاب اسلامی ،تهران،1372) تاریخ نساجی در ایران به آغاز عصر نو سنگی می رسد، در حفاری هایی که در سال های 1950در غاری نزدیک دریای خزر به عمل آمده، قطعات پارچه ی بافته شده ای از پشم گوسفند و موی بز به دست آمده و با روش سال یابی کربن 14 معلوم شده که مربوط به 6500 سال ( با اختلاف 200 سال) ق.م است . دوک سره و خامه هایی در خانه های اولیه ی فلات ایران پیدا شد که تاریخ آن به 5000 سال ق.م می رسد واین خود نشان دهنده ی آن است که این صنعت در آغاز عصر نو سنگی ادامه داشته است. نقش پارچه های روی دو تبر مسی که در حفاری نزدیک شوش کشف شده و مربوط به 3500تا 3000 سال ق.م است، نشان می دهد که بافندگی و حتی ریسندگی و قیچی کردن پشم در آن زمان متداول بوده است..


[b]چادر شب در قزوین


استان قزوین با پیشینه ای چند هزار ساله و همجواری با استانهای گیلان و مازندران دارای آثار ی ارزشمند از هنر و صنایع دستی مشترک مردمان این منطقه می باشد ا ز جمله دستبافته های سنتی ، گلیم جاجیم چادر شب و ... .
این دست بافته ها دارای تنوع زیادی هستند و غالبا به صورت زیر انداز و رو انداز و البسه و بقچه و رختخواب پیچ و... مورد استفاده قرار می گیرند که اغلب این دستبافته ها ماحصل دسترنج زنان روستایی است که به منظور رفع نیاز های روزانه رونق یافته اند و به مرور زمان و روی کار آمدن نمونه های ارزان ماشینی و دسترسی آسان و کاربرد خود را از دست داده و کم کم رو به فراموشی نهاده است و با از بین رفتی منابع تولید چون کشت پنبه وکمرنگ شدن دامپروری و دسترسی به مواد اولیه کارخانه ای و تغییر الگوی های زندگی و گرایش به الگو های شهر نشینی تداوم تولید آن ها از بین رفته است. در استان قزوین،منطقه الموت بیشترین نقش را در تولید انواع دست بافته های داری و نساجی سنتی دارا می باشد. این دست بافته ها با دستگا ه های ساده دو وردی و چهار وردی بافت پارچه تولید می گردد.
سرزمین الموت: الموت بخشی از حوزه آبریز کاسپین است که در شمال شهر قزوین جای گرفته است. و در تقسیمات جغرافیایی به دو منطقه رودبار الموت (االموت شرقی)و رودبار شهرستان(الموت غربی) تقسیم شده است .چادرشب


چادر شب در بسیاری از مناطق ایرانی بخصوص در روستاها بافته می شوداستان قزوین، در راستای حفظ و احیای این دستبافته زیبا اقدام به طراحی اقلامی نظیر رو تختی ،پرده، کلاهک آبا�?ور ،کوسن، روکش مبل ، رو میزی و...نموده است.


نقش و رنگ:

معمولا نقوش چادرشب با توجه به کاربرد آن متفاوت می باشد. گاه هندسی به صورت خانه های شطرنجی در رنگهای مختلف و خانه های ریز و درشت متناسب با سلیقه بافنده تولید می شود وگاه بصورت راه راه با رنگهای سفید و آبی که بوسیله نیل رنگ آمیزی شده و به عنوان سفره از آن استفاده می شود که در الموت به آن ایزار می گویند. همچنین ساده و تک رنگ می باشد، که به رنگهای کرم و از جنس پشم به عنوان پرده و از جنس پنبه به رنگ سورمه ای برای لباس از آن استفاده می شود.


مواد اولیه:

به طور کلی الیافی راکه در نساجی و دستبافته های سنتی مورد استفاده قرار می گیرد،می توان به دو طبقه ی اصلی الیاف طبیعی و مصنوعی تقسیم کرد:
الیاف طبیعی خود شامل معدنی، مثل آسبست. حیوانی، نظیر ابریشم و پشم وگیاهی ، که از چها قسمت" دانه" مانند پنبه ." برگ "، شامل سیسال". ساقه" همچون کتان کنف ، چتایی و رامی و" میوه" نظیر نارگیل تشکیل می گردند.
الیاف مصنوعی نیز بر پایه الیاف غیر آلی، مثل الیاف شیشه، ترکیبی، مثل نایلون و پلی استر، آکرلیک و تریلن. و باز یافتی نظیرویسکوزرایرون، دی استات، تری استاتو کوپر آمونیوم تقسیم می شوند.
این محصولات در این مناطق از الیاف پنبه ای و پشمی به سه شکل پشم خالص و ترکیب پنبه و پشم وپنبه خالص تولید می شوند.
پنبه: معروف است که مردان جنوب هند احتمالا از جمله ی اولین مبدعان تولید پنبه و کاربرد آن در نساجی بوده اند،زیرا توانستند کشت پنبه را توسعه داده به روش های مختلف در پارچه بافی از آن بهره جویند(وولف ص155) .الیاف پنبه در امتداد طولی ، پیچیدگی و تاب خوردگی زیادی دارد. این خاصیت ، به تشکیل نخ محکم کمک می نماید. به همین دلیل از نخهای پنبه ای برای چله کشی قالی و گلیم و بسیاری از دستبافته ها استفاده می شود.
در گذشته کشت پنبه در روستاهای الموت صورت می پذیرفت ولی در حال حاضر در محل تولید نمی شودو از بازار های قزوین و استانهای همجوار از جمله استان مازندران تهیه می گردد.
پشم: مصارف پشم در منسوجات به دوران بسیار قدیم و به احتمال نزدیک به یقین تاریخچه مصرف آن به دوران نو سنگی برمی گردد. از این دوره، فسیل های استخوان های گوسفند همرا ه بقایای وسایل پخت و پز یافت شده است. پشم کهن ترین الیافی است که در بافندگی ایران به کار رفته است . اهلی کردن گوسفند نیز احتمالا در فلات ایران آغاز شده است.

ابزار و تجهیزات:

ابزار های مرحله ریسندگی و تهیه نخ جهت بافت شامل:
شانه ، دوک ، قیچی
پس از چیدن و شستن پشمها ، به وسیله شانه آن را باز کرده و نخ ریسیده شده دور ابزاری به نام دوک که شامل دو قسمت پایه چوبی که به آن در منطقه الموت (دسیلیه ) میگویند و سر دوک که به آن(کتلان )می گویند، جمع می گردد.

ابتدا نخ را یک لا می کنند و سپس بر حسب ضرورت آن را تاب داده وتعداد لای آن رادو لا و یا بیشتر می کنند. در ریسیدن نخها با دست نمی توان نخی یکدست و یکنواخت به دست آورد بنابراین ضخامت نخها یکسان نبوده و همین امرموجب بافتی زیبا بر سطح پارچه می گردد. . ظرافت نخ ها بستگی به مهارت ریسنده دارد هر چه مهارت بیشتر باشد نخ ظریفتری تهیه می گردد.
ابزار مرحله ماسوره پیچی
دستگاه ماسوره پیچ(چره) که برای ریسیدن ، تاباندن، چند لایه کردن و همچنین ماسوره پیچی استفاده می شود که خود شامل قطعاتی مانند چرخ(پره)،دسته برای چرخاندن پره ومحل قرارگیری دوک که در مقابل پره قرار دارد و به وسیله نخی ضخیم به پره متصل است و با چرخاندن دسته پره به حرکت در آمده و باعث به حرکت درآمدن دوک می شود...
ابزارهای مرحله بافت پارچه:
شانه ورد ، دفتین، پدال(پا کتل)،ماسوره،ماکو،نورد، متید،عروسک ، قرقره
شانه :ابزاری است از اجزای دستگاه بافت دارای تیغه هایی که غالبا از جنس نی می باشد که در برخی مناطق از فلز تهیه می گردد و کلیه تار ها از لابلای آن عبور داده می شود.برای بافت چادر شب از هر تیغه دو نخ رد می کنند. وظیفه شانه محکم کردن پود در بین تار ها می باشد که موجب می شود پارچه به صورت بافتی منسجم و یکنواخت تهیه گردد.
دفتین : جعبه چوبی که شانه داخل آن قرار می گیرد و دارای بازو هایی است که به قسمت بالای دستگاه متصل می شود و حرکت رفت و برگشت دارد. دفتین کمک می نماید تا پس از هر بار عمل پود گذاری به آخرین رج بافته شده ضربه زده و باعث در هم تنیده شدن تار و پود گردد.
ورد:از اجزای دستگاه بافت است که شامل دو عدد نی ( قمیش) به موازات هم می باشد که توسط رشته نخ هایی به طرز خاصی به هم بافته شده است . در هر بافت از دو یا چهار ورد استفاده می گردد. وظیفه وردها، ایجاد فاصله بین تار های زیر و رو و تعیین کننده نقش و نوع بافت پارچه می باشد .
پدال( پاکتل): دو تخته ای که در زیر پای بافنده قرار دارد و بوسیله ی نخ محکم یا طناب به ورد وصل است پدال نامیده می شود. بافنده با توجه به نوع بافت و نقش به آن فشار آورده و باعث بالا و پایین رفتن ورد ودر نتیجه تارها می گردد.
متید(ارج): از اجزای دستگاه بافت می باشد که شامل دو چوب کوچک است که در دو طرف آن سوزن یا تیغه هایی فلزی چنگک مانند دارد و به لبه پارچه وصل می شودو مانع از جمع شدن عرض پارچه می شود.
عروسک و قرقره : در بالاترین قسمت دستگاه قرار دارد که توسط نخ محکم یا طناب به وردها متصل می باشد. با فشردن پدال، ورد متصل به آن نیز به پایین کشیده می شود. در واقع وظیفه آن سهولت در به حرکت در آمدن ورد و پدال می باشد..
نورد: که در جلوی بافنده قرار دارد و وظیفه آن پیچیدن پارچه پس از هر چند سانت بافت به حول آن می باشد.
ماسوره: قعه ای است کوچک و از جنس چوب و یا نی شبیه به قرقره که نخ پود به دور آن پیچیده می شود ( اخیرا اجنس پلاستیکی آن متداول شده است)و داخل ماکو قرار می گیرد.
ماکو: ابزاری است چوبی و لوزی شکل ، که قسمت داخل آن محفظه ای جهت قرار دادن ماسوره تعبیه شده است . ماکو در سهولت عبورنخ های پود در بین تار به کار می رود.
شیوه تولید

چله کشی:

پس از تهیه نخ ها ، بر روی زمین، چوب میخهای بلندی را به شکل چهار ضلعی قرار می دهند. درازای آن حدود 15 تا 20 متر می باشد . این کار با مهارت شخص چله دوان صورت می پذیرد تا ترتیب زیر و رو ی نخ ها به هم نخورد. نخ ها ی چله با توجه به کاربرد پارچه، گاه دارای نخ های رنگی متعدد و گاه یک رنگ استفاده می شود. نخ به دور اولین چوب میخ گره زده شده و به دور چوب میخهای دیگر به صورت زیر و رو عبور داده می شود تا یک ضربدر به شکل 8 ایجاد گردد.که عمل بافت بر روی تار ها صورت گیرد. نقش این پارچه با تعداد تارو پودهاو ترتیب و تغییر رنگ آنها شکل می گیردو عرض آن بین 30تا 35 سانتی متر می باشد.
پس ازچله کشی ، تار ها را برروی دستگاه قرار می دهند، سپس ورد کشی کرده و از شانه عبور داده و به نورد جلوی بافنده وصل می گردد. برای بافت، ابتدا لازم است هماهنگی بین دست و پای بافنده ایجاد گردد. وردها با فشردن پدالها به حرکت در آمده وتار ها جابجا شده و دهنه کار ایجاد می گردد. برای اینکه بافنده در حین بافت موجب اشتباه نشود با فشردن پای راست ، ماکو را با دست راست داخل دهانه کار سر داده و دفتین را به حرکت درآورده و یک بار با آرامی ضربه وارد کرده سپس ضربه ای محکم تر جهت در هم تنیده شدن تار و پود می زنند. برای اینکه لبه پارچه کج نشود از وسط دفتین که معمولا دارای علامتی است، دفتین می زنند علت آن اینست که به یک میزان ضربه به سطح پارچه وارد می شود.
[/b]

نظرات() 


https://gynaecologischekankervragen.nl/titan-gel-kopen/
شنبه 5 مرداد 1398 04:28 ق.ظ
In this posting, we resolve examine which management
offers the most effective answer. Be there questioning.


In this posting, we bidding take a look at which in turn cure
imparts the most effective outcome. Befall remarkable.

A unique strategy given a buzz Jelqing involves kneading the male member as if you're using that just before add to body course.
There is no physical activity, involving any of which cover subsisted proven to turn out upbeat
results in increasing otherwise clot. In truth, tough focussing may lead headed for
harm otherwise scraping.
A unique skill dubbed Jelqing hath to do with kneading the penis like you used to be using this
on the road to raise blood vessels surge. There is no
exercise, involving any with the purpose of exhibit become shown to
products affirmative results in stretching
or even gel. In reality, estimated school often leads near harm otherwise wound.
http://studioitalia.pl/pl/firma/epoque
جمعه 30 فروردین 1398 10:52 ب.ظ
財布ブランドコピーの専門店 - 清水宝飾
https://www.protekgroup.com/ru/employees
چهارشنبه 28 فروردین 1398 12:45 ق.ظ
ロレックスコピーを購入する方はこちらへ。
Janah stone
یکشنبه 10 تیر 1397 11:29 ب.ظ
My partner and I stumbled ovdr heгe comіng from a dіfferent pаցe ɑnd thoᥙght I
should check thіngs ᧐ut. І like what Ι sеe ѕo now i'm fоllowing ʏou.
Look forward tο looking over your web рage for ɑ second time.
Rube
پنجشنبه 31 خرداد 1397 10:24 ق.ظ
hi!,І love your writing vеry a lot! percentage we communicate extra аpproximately уour post on AOL?
I require ɑn expert on thіs house to solve myy рroblem.
Mayƅе tһat is you! Looking forward to look yοu.
gian
یکشنبه 27 خرداد 1397 04:18 ق.ظ
Sⲟmeone necessarily assist tօ make significantly articles
I might state. Thiis іs tһe firѕt time I frequentged your website рage ɑnd so far?

I surprised ѡith the research you mɑⅾe to creatе
thiѕ pаrticular submit incredible. Fantastic task!
Eyelashes Ticker
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 05:08 ق.ظ
With havin sso much content and articles do yoou ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My log
has a lot of unique content I've either authored myself orr
outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the wweb without my authorization. Do you know any waqys to help reduuce content from
being ripped off? I'd certainly appreciate it.
depforce
جمعه 31 فروردین 1397 06:28 ب.ظ
Heyya i'm ffor tthe primarey tie here. I cake acdross his boar aand I finmd It reallly usefuul & itt helpedd mee ouut a lot.
I'm hopikng tto provide somjething again aand aiid othrrs liike youu aidedd me.
roman ed review
جمعه 24 فروردین 1397 04:27 ق.ظ
Ƭhanks for the auspicious writeup. Іt in reality
was once ɑ amusement account іt. Glance complicated
to more addеⅾ agreeable froom уou! Howeѵer, һow
can we keep uρ a correspondence?
Cialis prices
شنبه 18 فروردین 1397 11:57 ب.ظ

Truly quite a lot of wonderful info.
cialis diario compra rx cialis para comprar buying cialis in colombia cialis generic tadalafil buy only now cialis for sale in us how does cialis work canadian drugs generic cialis buy cialis online legal order a sample of cialis cialis in sconto
Aly johnson
شنبه 11 فروردین 1397 12:11 ب.ظ
Everyone loves what you guys tend to be up too. This kijd of clever work and coverage!
Keep up the awesome works guys I've included you guys to our blogroll.
lumigan eyelash growth application
پنجشنبه 9 فروردین 1397 07:31 ق.ظ
I go to see each day some websites and websites to read articles or reviews,
but this webpage offers feature based writing.
mezo
دوشنبه 6 فروردین 1397 01:12 ب.ظ
My relatives alѡays say that I am wasting my tіme hеre
аt web, howeveг I knoԝ I am getting familiarity daily Ƅy eading thes nicde
articles.
dream league soccer 2016 hack
چهارشنبه 9 اسفند 1396 02:42 ق.ظ
من رفتهام به برادر کوچکم اطلاع دارم که او نیز باید به طور منظم از این وب سایت بازدید کند
برای به روز شدن از آخرین به روز رسانی اخبار به روز شده.
stormborn war of legends hack
یکشنبه 6 اسفند 1396 11:15 ق.ظ
پست بسیار عالی
http://lashaundanonnemacher.jimdo.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:55 ق.ظ
Hi everyone, it's my first visit at this web site, and post is in fact fruitful for me, keep up posting
such articles.
http://kennethstovall.hatenablog.com/archive/2015/09/25
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:18 ب.ظ
I have read so many articles on the topic of
the blogger lovers but this paragraph is genuinely a nice paragraph, keep it up.
How long do you grow during puberty?
جمعه 13 مرداد 1396 04:25 ب.ظ
You can certainly see your skills within the work you write.
The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
At all times go after your heart.
titan gel for sale
جمعه 19 خرداد 1396 06:29 ق.ظ
How does titan gel where to buy workplace?
Titan gel for sale
The $ttnglvn767 unique core delivered the likely effect tied if obtained with
rude methods or victimised irregularly. Thanks to the Bodoni font methods of qualification the pull
out and its combining with many cancel active substances, the creators of "Titan gel" managed to accomplish an impressive resolution!
в хроме выскакивает реклама казино
شنبه 13 خرداد 1396 01:19 ب.ظ
888 казино
бесплатные игры в казино
казино смотреть онлайн
эльдорадо казино
казино в россии
биткоин казино
интернет игры
казино эльдорадо
всплывающие окна казино
курорт в сочи
играть игровые автоматы
автоматы игровые 2
казино европа
смотреть казино
логотип сочи
казин
курорт сочи
http://tinyurl.com/y7koydjb
http://tinyurl.com/yd3ge88y
http://tinyurl.com/y8zqy6t7
http://tinyurl.com/y8jugku4
http://tinyurl.com/ybno49bd
http://tinyurl.com/ybark9g2
http://tinyurl.com/y92mkmtn
http://tinyurl.com/ycj93waa
http://tinyurl.com/ycwlehla
http://tinyurl.com/yabou2d5
http://tinyurl.com/y8klcelv
http://tinyurl.com/ycodphs8
http://tinyurl.com/y9hmlr5q
http://tinyurl.com/ybpykxv7
http://tinyurl.com/y9vsoxkf
http://tinyurl.com/y8rvagcn
http://tinyurl.com/y7w7qeds
http://tinyurl.com/y8ld4e9q
Taren
چهارشنبه 3 خرداد 1396 09:33 ب.ظ
Смотрите лучше здесь:
ландшафтный дизайн (goo.gl)
https://goo.gl/aTOinr
ландшафтный дизайн (Dianne)
https://goo.gl/6B0q0Z
ландшафтный дизайн
https://goo.gl/Lq4S9m
Monica
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:20 ق.ظ
It is appropriate time to make some plans for the long
run and it is time to be happy. I've learn this submit and if I
may just I wish to recommend you few interesting things or tips.
Maybe you could write subsequent articles regarding this article.
I want to read more things approximately it!
adult toys
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 11:58 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing
this article plus the rest of the site is very good.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 12:45 ب.ظ
Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person's web
site link on your page at suitable place and other person will also do
same in favor of you.
manicure
چهارشنبه 9 فروردین 1396 12:12 ق.ظ
Good info. Lucky me I recently found your website by accident
(stumbleupon). I've bookmarked it for later!
رها
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392 03:40 ب.ظ
با سلام . وبلاگ خوبی داری . خوشحال می شم به سایت ما بیای و تبادل لینک کنی .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox